zzzz Forum - Nick , Muzik , Ödev, Oyunlar, Webmaster, Messenger, R
Sende Bize Katılmak İstemez misin ?
Forumun Tamamından Yararlanmak İçin Üye Olunuz
Medreselerin Kaldırılması.. Adsaz14
Sende Bize Katılmak İstemez misin ?
Forumun Tamamından Yararlanmak İçin Üye Olunuz
Medreselerin Kaldırılması.. Adsaz14
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Medreselerin Kaldırılması..

YazarMesaj
Admin*
Admin
Admin
Admin*

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 148
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 07/03/11
Yaş Yaş : 30
Nerden Nerden : Evden
Cinsiyet Cinsiyet : Erkek Forum Puanı Forum Puanı : 48447
Rep Puanı Rep Puanı : 1

Medreselerin Kaldırılması.. Empty
MesajKonu: Medreselerin Kaldırılması..   Medreselerin Kaldırılması.. Subfor11Çarş. Mart 09, 2011 10:17 pm

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerindeMedreselerin Kaldırılması.. Virgs diğer kurumlar gibi eğitim kurumları da büyük bir çöküntü içinde idi. Osmanlı Devleti’ndeki eğitim kurumları olan medreselerMedreselerin Kaldırılması.. Virgs Kuruluş ve Yükseliş dönemlerinde gerek eğitim kadrosuMedreselerin Kaldırılması.. Virgs gerekse programları bakımından çok ileri bir seviyedeydi.
Fakat 17. yüzyıldan itibarenMedreselerin Kaldırılması.. Virgs
devletin diğer kurumlarındaki gerilemeye paralel olarak eğitim
kurumları da geriledi.Devletin yıkılışını önlemek amacıyla yapılmaya
başlanan yenilikler çerçevesindeMedreselerin Kaldırılması.. Virgs eğitim kurumları da yeniden düzenlendi. 18. yüzyılın sonlarında ordunun subayMedreselerin Kaldırılması.. Virgs teknik eleman ve doktor ihtiyacını karşılamak üzereMedreselerin Kaldırılması.. Virgs çağın gereklerine uygun okulların açılmasına başlandı. Tanzimat Dönemi’ndeMedreselerin Kaldırılması.. Virgs askerî okullardan başkaMedreselerin Kaldırılması.. Virgs Avrupa’dakilere benzer modern eğitim kurumları açıldı. Medrese ve modern devlet okulları dışındaMedreselerin Kaldırılması.. Virgs
kendi dillerinde eğitim yapan azınlık ve yabancı okulları da vardı. Bu
okullarda okutulan farklı dersler sebebiyle ayrı duygu ve düşünceMedreselerin Kaldırılması.. Virgs değişik kültür ve davranışa sahip insanlar yetişti. Bu uygulamaMedreselerin Kaldırılması.. Virgs ülkede millî kültürün gelişmesine büyük ölçüde engel olmaktaydı. Bu sebeple millî bir kültür oluşturulamıyordu.

Kurtuluş Savaşı’nın amacı millî birliğin sağlanması ve çağdaşlaşma olduğu içinMedreselerin Kaldırılması.. Virgs Osmanlı eğitim sistemi devam ettirilemezdi. Daha Kurtuluş Savaşı yıllarında Mustafa KemalMedreselerin Kaldırılması.. Virgs
eğitim konusunda da çalışmalara başlamıştı. 16 Temmuz 1921′de yaptığı
bir konuşmada millî kültürün önemi ve gerekliliğinden bahsederekMedreselerin Kaldırılması.. Virgs eğitim ve kültür konusundaki bölünmüşlüğün kaldırılmasını savundu. Osmanlı Devleti’nde var olanMedreselerin Kaldırılması.. Virgs mektep-medrese ayrımının kaldırılacağını söyledi. Eğitimin yaygınlaştırılarak bilgisizliğin yok edilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyük zaferden sonra çağdaş bir eğitim sisteminin kurulması için
düşündüklerini uygulamaya koydu. Bu amaçla Türkiye Büyük Millet
Meclisi’nde 3 Mart 1924′te Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu
kabul edildi. Bu kanunlaMedreselerin Kaldırılması.. Virgs medreseler kaldırıldı ve Türkiye Cumhuriyeti sınırlan içindeki bütün okullarMedreselerin Kaldırılması.. Virgs
Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. Böylece eğitim kurumlarının bir
çatı altında toplanması ve eğitimin millî bir nitelik kazanması
sağlandı.

2 Mart 1926′da maarif teşkilâtı hakkındaki kanun kabul edildi. Bu kanunla lâik eğitime uygunMedreselerin Kaldırılması.. Virgs ilk ve ortaöğretim programlan belirlendi. Eğitim hizmetleriMedreselerin Kaldırılması.. Virgs modern bir hâle getirildi. Bundan sonra millî ve lâik eğitimi yaygınlaştırmak içinMedreselerin Kaldırılması.. Virgs hızla ilkokullarMedreselerin Kaldırılması.. Virgs ortaokullarMedreselerin Kaldırılması.. Virgs liseler ve yüksek okullar açıldı. Bunların yanı sıra meslek okulları da açıldı. İlkokul zorunlu hâle getirildi.
Eğitim ve öğretimde çağdaş ülkeler seviyesine çıkmak için yeni programlar geliştirildi. ******Medreselerin Kaldırılması.. Virgs Türkiye’de millî eğitimin kuruculuğunu da yapmış oldu.

Medreselerin Kaldırılması..
1 sayfadaki 1 sayfası